Tegoroczna ,,Zielona szkoła" uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie w dniach 30.05.2024 - 9.06.2024 miała miejsce w malowniczej miejscowości Łeba. Łeba to miasto, które ma wiele walorów turystycznych i zdrowotnych. Miejscowość jest przyjazna odwiedzającym. To miejsce kameralne, zadbane i bardzo czyste. Głównym atutem tej nadmorskiej miejscowości są szerokie chodniki dostosowane zarówno dla pieszych oraz rowerzystów, przeplatające się jak wstążki przez całą miejscowość. Prowadzą one ze wszystkich stron miasta, prosto na szeroką piaszczystą plażę, na której dzieci mogły spędzać czas w trakcie zabaw ruchowo - sportowych, zabaw z wykorzystaniem materiału przyrodniczego. Takie zabawy najmłodszym sprawiają najwięcej zadowolenia i frajdy.
Cała grupa szkolna wraz z opiekunami przebywała w Ośrodku Wypoczynkowym ,,Magnat" położonym w odległości około 700 m od morza. Uczniowie byli zakwaterowani w pokojach 2,3,4,5- osobowych na dwóch piętrach tego obiektu. Opiekę nad nimi sprawowało 5 opiekunów. Do dyspozycji uczestników ,,Zielonej szkoły" należała przestronna jadalnia, świetlica, aneks kuchenny, basen oraz bezpieczny i nowoczesny plac zabaw. Na basenie oprócz opiekunów sprawował nad uczniami kontrolę ratownik. Zabawy tam cieszyły się ogromną popularnością, pozwalały dzieciom na doskonalenie umiejętności pływackich, wzmacniały dziecięcą odporność, kształtowały rozwój ogólnej kondycji dziecka, jego wytrzymałość. Taka 45 minutowa aktywność w wodzie była wpisana w codzienny ramowy rozkład dnia ,,Zielonej szkoły". Całodobową opieką medyczną nad uczniami sprawowała wykwalifikowana higienistka. Dzieci korzystały z jadalni ośrodka. Posiłki tam przygotowane były bardzo smaczne, urozmaicone, często dostosowane do ulubionych, zdrowych potraw dzieci.
Każdego dnia, niezależnie od warunków atmosferycznych, uczniowie z wielką ochotą spacerowali ulicami Łeby. Wiele dróżek leśnych, malowniczy, sosnowy las i głośne odgłosy przelatujących mew, to wszystko sprawiało, że wędrówki leśne miały niepowtarzalny urok, a możliwość wejścia z lasu wprost na plażę, było czymś, co dzieci lubiły najbardziej. I mimo czasami chłodniejszej pogody, spacery takie były naszą stałą formą spędzania czasu nad morzem, wpisaną w codzienność. A jeżeli nawet było chłodniej, odpowiednio ubrani, mogliśmy spacerować, a w zamian dostarczać organizmowi jeszcze większą ilości jodu, który właśnie tutaj jest nieodzowny elementem bryzy morskiej.
W czasie naszego 11-dniowego pobytu uczniowie brali udział w czterech zorganizowanych wycieczkach. Pierwszego czerwca w Dzień Dziecka udaliśmy sie do Sea Parku w Sarbsku. W tym miejscu poznaliśmy foki oraz urocze uchatki. Przedstawienie teatralne, jakie tam zobaczyliśmy z udziałem tych zwierzęcych aktorów, było dla dzieci nie lada zaskoczeniem. Dodatkowo byliśmy uczestnikami prelekcji, w której udział brały te niezwykle, przyjazne człowiekowi ssaki. Dzieci mogły z małej odległości obserwować foki, usłyszeć wiele informacji o ich życiu, zwyczajach, upodobaniach, przyrządzanych dla nich posiłkach. Potem zobaczyliśmy film w kinie emocji 5D, podziwialiśmy park miniatur latarni morskich oraz park makiet olbrzymich zwierząt morskich. A na koniec pobytu mogliśmy skorzystać z atrakcyjnego parku zręcznościowo- linowego.
Kolejna wycieczka to wycieczka do Trójmiasta. Tutaj pod opieką przewodnika zwiedzaliśmy kolejno Gdańsk. W tym mieście zobaczyliśmy pomnik Neptuna, kościół Mariacki, spacerowaliśmy Drogą Królewską, ale to co zachwyciło uczniów najbardziej, to możliwość zobaczenia nowoczesnego Stadionu Polsat Arena. W Sopocie zobaczyliśmy Operę Leśną oraz słynne molo sopockie. A na koniec Gdynia. Tutaj podziwialiśmy olbrzymi Dar Pomorza, ogromny port z zacumowanymi, mniejszymi statkami oraz Wydział Nawigacji. Co to był za dzień! Ile nowych informacji, ile nowej wcześniej nieznanej wiedzy ! Ale było warto !
Być w Łebie i nie zobaczyć Łeba Parku ? To niemożliwe... To jedyny na Pomorzu tego typu park rozrywki. Miejsce pozwoliło nam się cofnąć w czasie. Z miłą chęcią czytaliśmy tablice informacyjne usytuowane obok każdego prehistorycznego gada. Tutaj na specjalnych warsztatach staliśmy się poszukiwaczami złota, ten cenny kamień pozyskiwaliśmy przepłukując piasek w specjalnie zrobionych do tego drewnianych naczyniach. Filmy edukacyjne, przejście przez Dom Strachów, przejazd pojazdami Flinstonów, labirynt magicznych luster, ogromne zjeżdżalnie wodne, karuzele, stare statki oraz możliwość korzystania z nowoczesnego parku rozrywki, sprawiły, że wycieczka ta należała do jednych z ulubionych.
W czasie naszego pobytu zorganizowana została przez nauczycieli naszej szkoły dodatkowa atrakcja. Dzieci przemieszczając się elektrycznymi busikami, przewiezieni zostali wprost do Słowińskiego Parku Narodowego. Pokonując drogę pięknym, sosnowym lasem, przeszliśmy trasę 5 km, aby stanąć oko w oko z wydmami. Co za widok ! Jakie przeżycie! Jeszcze nigdy wcześniej nie widzieliśmy tak ogromnych gór piaskowych. I może trochę zmęczeni, ale jakże zadowoleni i dumni z siebie wróciliśmy tą samą drogą z powrotem. Pokonaliśmy tego dnia pieszo prawie 13 km. Nie wykorzystując przy tym samochodów, tylko własne nogi i nasze siły fizyczne.
,,Zielona szkoła" to także wyzwania konkursowe. Zorganizowany konkurs ,,Rzeźba w piasku" z wykorzystaniem materiału przyrodniczego, był możliwością zaprezentowania przez uczniów własnej kreatywności, pomysłowości i umiejętności współpracy w grupie. Kolejnym konkursem był przeprowadzony na terenie budynku konkurs na ,,Logo pokoju". Uczniowie poprzez ekspresję plastyczną przedstawili w różnorodny sposób nazwę swojego pokoju. Każda praca zaprezentowana i zawieszona na drzwiach była oryginalna i wyjątkowa. A wykorzystanie różnych technik plastycznych, jeszcze bardziej uatrakcyjniło dziecięce dzieła. Konkurs na ,,Czystość w pokojach" pozwolił przedstawicielom danego pokoju zyskać, bądź nie, punkty za dbanie o higienę swoich pomieszczeń. Uczniowie przez wspólne działania, współpracę, dbałość o ład i porządek, estetykę miejsca przebywania, kształtowali umiejętność przebywania razem w higienicznych warunkach, doskonalili umiejętności dbania o porządek w miejscu zamieszkania. Ostatnim konkursem w jakim dzieci brały udział, był konkurs plastyczny ,,Kartka z pamiętnika". Tutaj uczniowie wykazali się umiejętnościami w zakresie opisu, dodatkowo pomysłowością plastyczną.
Wycieczki, konkursy, zabawy na plaży, zabawy w morzu, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, codziennie spacery, to atrakcje, które cieszyły się ogromną popularnością i sprawiały dzieciom wiele frajdy. Zaspakajały ich ciekawość na odkrywanie i poznawanie nowych miejsc i zdobywanie nowych, ważnych dla nich informacji. A dodatkowo organizowane specjalnie dla dzieci dyskoteki, to wszystko sprawiło, że pobyt na ,,Zielonej szkole" wszystkim bardzo się podobał. Pobyt w malowniczej Łebie nie był krótki, ale podsumowując, czas upłynął nam tam bardzo szybko. W takich warunkach, z tak bogato przygotowanym programem na każdy dzień, uznajemy go za bardzo udany. Każdy dzień był inny, wyjątkowy, ale każdy kończyliśmy tak samo, spacerem nad morze, żeby zobaczyć niezwykłe zjawisko przyrodnicze, jakie w Polsce tylko nad morzem jest tak malownicze. Słońce chowa się do wody, koniec dnia właśnie tutaj jest najpiękniejszy, a my mogliśmy być świadkami zachodu słońca prawie każdego dnia. Dużo można pisać o naszym wyjeździe, wszystko co zobaczyliśmy i przeżyliśmy uwiecznione zostało na zdjęciach i krótkich filmach. Spędzony czas w Łebie był czasem niezapomnianym, możliwością kontaktu z nadmorskim środowiskiem przyrodniczym. Poznaliśmy historię miejsc przez nas odwiedzonych oraz posmakowaliśmy nadmorskiego klimatu. Plaża, wydmy, roślinność, czyste powietrze, zachody i wschody słońca, dary Bałtyku jakie nagromadziliśmy i ten cudowny zgrzyt, czystego, białego piasku pod nogami, to coś, co zapamiętamy na długo. Korzystając z nadmorskich uroków zawsze pamiętaliśmy, aby miejsca przez nas odwiedzone pozostawić czyste. Zdobyta tu wiedza, nowa dla nas wiedza, na pewno zostanie z nami na zawsze i jeszcze nie raz będziemy wracać do wspomnień z ,,Zielonej szkoły 2024".
Nasz pobyt nad morze został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ( w kwocie 19.950 zł) oraz Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Imielinie ( w kwocie 15. 675 zł).