Informujemy, że w dniu 23 października 2017 roku, Prezydent RP podpisał ustawę o rekompensacie z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Ustawa weszła w życie z dniem 24 października 2017 r. Od tego momentu osoby uprawnione do świadczenia mogą składać wnioski w wyznaczonych do tego miejscach.
Czym jest prawo do bezpłatnego węgla?
Prawo do bezpłatnego węgla to element wynagrodzenia górników i świadczenie dla emerytów i rencistów. Było ono rodzajem zobowiązania Państwa Polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę.
Jakie są główne założenia ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla?
Ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.
Kto może ubiegać się o rekompensatę?
O rekompensatę mogą ubiegać się: emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione będą też wdowy, wdowcy oraz sieroty, otrzymujące renty po górnikach. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS.
Jak otrzymać rekompensatę?
Aby otrzymać rekompensatę, uprawniona osoba będzie musiała wypełnić wniosek. Wnioski można składać w centralach spółek i kopalniach objętych ustawą. Na stronie Ministerstwa Energii mogą Państwo zapoznać się z instrukcją do wypełnienia wniosku, a także dowiedzieć się, gdzie złożyć wniosek.
Gdzie złożyć wniosek?
Najbliższy punkt, w którym można składać wnioski znajduje się w
PGG POK Bieruń
-
KWK Piast – Budynek sekcji transportu, pokój nr 1
-
Bieruń, ul. Granitowa 16
-
Godz. otwarcia: 7-14
PGG POK Lędziny
-
KWK Ziemowit – Budynek byłego referatu węglowego, pokój nr 1
-
Lędziny, ul. Pokoju 4
-
Godz. otwarcia: 7-14
Telefon: 32 71 77 158
Pełne listy punktów informacyjnych, formularze wniosków oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronach:
na podstawie informacji Ministerstwa Energii